;

Otázky a odpovědi kolem sledování pohybu zaměstnanců

2. 6. 2025
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: Redakce
Technologie neustále přinášejí nové možnosti, jak zlepšit pracovní podmínky a zvýšit bezpečnost zaměstnanců. Jednou z nich je sledování pohybu pracovníků, jež může být neocenitelným nástrojem zejména pro ty, kteří pracují v terénu a vykonávají rizikové pracovní úkoly.

Mnoho zaměstnanců vykonává své pracovní úkoly samostatně, bez přímého kontaktu s kolegy nebo nadřízenými. Sledovat pohyb těchto pracovníků se může  kvůli bezpečnostním důvodům a/nebo za účelem jejich koordinace při úkolech, které to vyžadují. To se týká zejména osob, jež pracují samostatně nebo ve dvojicích či menších skupinách, ať už z důvodu povahy práce, nebo požadavků na efektivitu.

Pracují ve velkých vnitřních prostorách nebo venku. Typickým příkladem jsou pracovníci na průmyslových pracovištích, stavbách, v lesnictví nebo zemědělství. Dále jsou to zaměstnanci ostrahy, údržbáři a opraváři, lidé kontrolující různá zařízení v terénu, ale také pracovníci, kteří odepisují stavy elektroměrů, vodoměrů a plynoměrů, pošťáci, distributoři propagačních materiálů apod.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z CIOtrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Z profesního průzkumu vyplývá, že samostatnou prací v terénu se zabývají jak drobní živnostníci, tak pracovníci velkých podniků.

Trocha legislativy

Podle ustanovení § 316 zákoníku práce nesmí zaměstnavatel bez vážného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovišti a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že jej podrobuje zjevnému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.

Má-li zaměstnavatel závažný důvod, vycházející ze zvláštní povahy jeho činnosti, který ospravedlňuje zavedení kontrolních mechanismů, informuje zaměstnance přímo o rozsahu kontroly a způsobu jejího provádění.

Cyber25

Transparentnost a informovanost

Jedním z klíčových aspektů etické kontroly zaměstnanců je transparentnost. Zaměstnavatelé by měli s pracovníky otevřeně komunikovat o tom, jaké údaje se shromažďují, jak se používají a jaké jsou přínosy monitorování.

Jak je na tom kybernetická bezpečnost v České republice? Jak bezpečné jsou české digitální sítě?
Jak je na tom kybernetická bezpečnost v České republice? Jak bezpečné jsou české digitální sítě?
0:00/

Zaměstnanci by měli mít možnost dát svůj souhlas a měli by být plně informováni o všech aspektech monitorování. Klíčovým předpokladem je, že zaměstnavatelé by měli shromažďovat pouze údaje, které jsou nezbytné pro zajištění bezpečnosti a efektivity práce. Nadměrné shromažďování informací může vést k narušení soukromí a důvěry mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.