;

První ročník programátorské soutěže PilsProg 2008 zná své vítěze

23. 5. 2008

Sdílet

Katedra informatiky a výpočetní techniky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni a softwaroví odborníci společnosti CCA Group připravili pro mladé nadšené studenty středních škol na Plzeňsku několik úkolů, které ve dvou kolech prověřili jejich programátorské schopnosti.

„Uvědomili jsme si, jak velký zájem mezi mladými lidmi je o programování a rozhodli jsme se projekt PilsProg aktivně podpořit. CCA Group dlouhodobě aktivně spolupracuje se Západočeskou univerzitou a je si vědoma potenciálu mladých talentů, které aktivně vyhledáváme pro naši společnost. Jejich podporu a rozvoj jsme si vzali za své,“ osvětluje spolupráci Jiří Laciga, generální ředitel CCA Group.

„Důvodů pro uspořádání této akce bylo hned několik. Především jsme chtěli umožnit studentům středních škol, kteří již mají nějaké zkušenosti s programováním, porovnání jejich schopností a znalostí s podobně zaměřenými kolegy. Princip naší soutěže vychází z pravidel mezinárodní programátorské soutěže ACM International Collegiate Programming Contest pro studenty vysokých škol. Naše soutěž PilsProg dává šanci všem středoškolákům, kteří se o programování zajímají,“ vysvětluje ředitel soutěže Jiří Šafařík.

V kvalifikačním kole soutěžící řešili úlohy v pohodlí svého domova nebo v počítačových učebnách svých škol. Prostřednictvím webových stránek soutěže posílali svá řešení centrálnímu systému, který automaticky provedl překlad programu z programovacího jazyka. Přeložený program spustil a otestoval pomocí souborů testovacích dat. Pokud byla při některém z těchto úkonů odhalena chyba, systém řešení odmítl a soutěžícímu byla odeslána zpráva, že jeho program nesplnil podmínky zadání. Soutěžící měli možnost svá řešení opravovat tak dlouho, dokud systém řešení neakceptoval nebo do skončení soutěžního kola.

Účastníci potřebovali k účasti jen přístup k počítači a k internetu. Veškerý software, který k řešení potřebovali, patří mezi volně šiřitelný software, mohli si jej tedy na své počítače nainstalovat legálně bez jakéhokoli rizika. Konkrétně se jednalo o programy Free Pascal ve verzi 2.0.0, gcc ve verzi 4.1.2 a Java ve verzi 1.6.

Nejlepší z úspěšných řešitelů kvalifikačního kola postoupili do finálového kola. V sobotu 5. dubna se v Plzni v prostorách Fakulty aplikovaných věd utkali ve finálovém klání zástupci z těchto škol: Střední průmyslové školy elektrotechnické v Pardubicích, Gymnázia J. K. Tyla v Hradci Králové, Gymnázia Most, Gymnázia Cheb, Gymnázia Jaroslava Vrchlického v Klatovech, Gymnázia a Střední odborné školy v Rokycanech a VOŠ a SPŠE v Plzni.

Pořadí nejlepších pěti finalistů 1. ročníku PilsProg:


Pořadí
Soutěžící
Škola
Splněných úloh
Čas [hod]
Cena
1.
Jiří MaršíkGymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
4
3.6181
10 000 Kč
2.
Jakub VaníkGymnázium Cheb
4
5.9769
9 000 Kč
3.
Štěpán OsmíkSPŠE a VOŠ Pardubice
4
8.9583
8 000 Kč
4.
Lukáš LánskýGymnázium J. K. Tyla, Hradec Králové
2
2.8144
věcná
cena
5.
Jan ŠilhavýGymnázium Jaroslava Vrchlického, Klatovy
2
3.6342
věcná
cena

Podrobnosti o soutěži: http://pilsprog.fav.zcu.cz/
Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality