V Evropské unii činí průměrné odškodné za užívání nelegálního softwaru 371.000 korun, v Česku je to zatím zhruba polovina. Ale autorský zákon je stále tvrdší.
Částky za užívání nelegálního softwaru se rok od roku zvyšují – autorský zákon totiž umožňuje poškozeným softwarovým firmám požadovat až dvojnásobek jeho hodnoty. Nejvíce tak u nás podle BSA (Business Software Alliance) bylo za pirátský software zaplaceno jednotlivou firmou 420.000 Kč. Zatímco ale jiné země EU loni zaplatily pouze o 9 % více než v roce 2005, v Česku meziroční nárůst činil plných 25 %!
„K částce 200.000 Kč je nutné ještě přičíst náklady na zdlouhavé právní řízení a také získání legálních licencí softwaru. Pirátské firmy tak mnohdy zaplatí více než trojnásobek ceny softwaru pořízeného legální cestou,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč. Je třeba si uvědomit, že zaplacením pokuty, resp. odškodněním pirátský software nelegalizujete.
Pokud jde o rozložení pokut podle krajů, na prvním místě je Praha (25 %), následovaná Jihomoravským (13 %) a Ústeckým krajem (12 %). Z policejních statistik navíc vyplývá, že více než 94 % jimi evidovaných případů je objasněno.
Podle analýzy IDC by v České republice snížení míry pirátství o deset procentních bodů mohlo během čtyř let vytvořit až 2.900 nových pracovních míst, posílit tuzemskou ekonomiku o 20,6 miliardy Kč a do státní kasy přinést na daních 2,1 miliardy Kč.