;

Krátce - archív

15. 6. 
Lenovo v Maďarsku

Lenovo oficiálně otevřelo brány svého prvního výrobního závodu v Evropě. Závod se sídlem v maďarském Ullu již zaměstnává více než 1000 lidí na plný úvazek v různých inženýrských, řídících a provozních pozicích, přičemž jejich počet dále narůstá.

Výrobní linka dokáže vyprodukovat více než 1000 serverů a 4000 pracovních stanic denně – každá z nich je postavena dle konkrétních požadavků zákazníků.

6. 6. 
SMB pod palbou

V roce 2021 se 28 % malých a středních podniků (SMB) v Evropské unii setkalo s alespoň jedním typem počítačové kriminality. České SMB podniky jsou na tom přitom oproti průměru sedmadvaceti zemí v Evropské unii poněkud hůře. Zkušenost s některým typem kybernetické kriminality mělo už 38 % z nich – nejhůře na tom jsou Portugalci (48 %) a nejlépe Švédové (15 %). 

I přesto se vedení českých organizací domnívá, že jejich zaměstnanci jsou o povědomí kyberkriminality dobře informováni. Vyplývá to z nového průzkumu Eurobarometru, provedeného na konci loňského roku, kterého se zúčastnilo více než 12 800 malých a středních podniků z celé EU včetně 504 z Česka.

1. 6. 
Ilustrační obrázek
Každý třetí v on-line bazaru naletěl

Phishing, vishing, inzertní podvody, jejich kombinace a jiné formy podvodného jednání v kyberprostoru jsou stále rozšířenější. Aktuální statistiky Policie České republiky potvrzuje i průzkum společnosti Eset, podle kterého se s podvodem se setkala už třetina uživatelů internetových bazarů, pětina z nich přitom podvod dosud nehlásila. 

Nejsilněji zastoupenou věkovou kategorií občanů, kteří se s podvodem na internetových bazarech již setkali, byla skupina ve věku 30 až 40 let. Podvodníci je nejčastěji kontaktovali přes chatovací aplikaci Messenger (12,27 %), e-mail (10,82 %) či zprávou prostřednictvím aplikace WhatsApp (7,18 %).

30. 5. 
Podezření na machinace v ŘSD

IT systémy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stále nejsou po kybernetickém útoku funkční a náprava škod prý potrvá měsíce. Deník Neovlivni.cz nyní přišel se zprávou, že útok nastal ve chvíli, kdy se na kontrolu do organizace chystal Nejvyšší kontrolní úřad.  

To je taková nepříjemná náhoda, že zrovna když vám má přijít kontrola účetnictví, tak ho někdo zašifruje. 

26. 5. 
Investice do Manty

Kapitálovou investici ve výši 35 milionů amerických dolarů (přes 800 milionů českých korun) získala tuzemská společnost Manta, jejíž softwarová platforma komplexně mapuje datové toky v IT prostředí velkých firem.

Softwarovou platformu MANTA používají firmy po celém světě k vytváření tzv. mapy datových toků („data lineage“), která jim umožňuje získat kompletní přehled nad všemi systémy, které používají na zpracování dat.

25. 5. 
Stále naivní Češi

Řada lidí ve světě i v České republice stále používá hesla, která jsou pro internetové podvodníky snadno odhalitelná. Češi například kromě klasického „hesla“ používají osobní jména sebe nebo svých blízkých či citově zabarvená slova jako „miláček“ nebo beruška“. Vyplývá to z globálního výzkumu CRIF Cyber Observatory, který se zabývá zranitelností jednotlivců a společností vůči kybernetickým rizikům.

Většina osobních údajů, které se v roce 2021 nabízely na dark webu, se týkala účtů k zábavním a herním stránkám a online seznamkám. Ty tvořily téměř polovinu (49 %) všech ukradených údajů. Následovaly účty do diskuzních fór a na webové stránky (23 %), streamingové účty (16 %) a sociální sítě (11 %). Finanční služby a údaje tvořily pouze 1 % ukradených dat, na druhou stranu šlo o vysoce riziková data.

18. 5. 
ŘSD stále v kybernetických problémech

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se nadále potácí v kybernetické polosmrti. Ani po 24 hodinách ještě nedokázalo plně zprovoznit veškeré své služby po kybernetickém útoku.

Ten včera znepřístupnil weby rsd.cz a dopravniinfo.cz, nefungovala ani bezplatná asistenční a informační linka pro řidiče. 

Firma již zprovoznila asistenční linku, kde si mohou řidiči vyžádat pomoc, ale zatím si přes ni stále nemohou vyžádat dopravní informace. Ani webové stránky organizace stále nefungují.  

17. 5. 
Datová miliarda

Uživatelé datových schránek odeslali už miliardu datových zpráv. V úterý 10. 5. 2022 v 7:53 hodin byla dosažena hranice jedné miliardy odeslaných datových zpráv. Stalo se tak po necelých 13 letech provozu systému datových schránek.

Jubilejní zpráva byla odeslána ze schránky obecního úřadu ve Zlínském kraji. Systém datových schránek byl spuštěn 1. 7. 2009, za dobu jeho fungování bylo zřízeno 1,56 milionu datových schránek, z toho aktivních je 1,35 milionu.

11. 5. 
První virtuální klinika telemedicíny

V Česku startuje provoz virtuální klinika Dr. Digital, první virtuální klinika telemedicíny v Evropě. Pacientům přináší vzdálený monitoring životních funkcí a nástroje na prevenci onemocnění. Na dálku umožňuje pomocí přístrojů sledovat hladinu cukru, tlak krve, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost, saturaci kyslíku v krvi nebo funkčnost plic.

3. 5. 
Eset investuje v ČR

Eset plánuje nové investice ve výši 8,3 milionů eur (přibližně 204 milionů korun) v Česku. Jsou směřovány zejména do personálních nákladů a rozšíření zázemí pro nové zaměstnance, jejichž počet se má v Česku v letošním a příštím roce zdvojnásobit.

Výrazně se tak rozšíří nejen velikost, ale i kompetence lokálních týmů, které již nyní zahrnují vývoj produktů a služeb, provoz globálního dohledového centra či pokročilé analýzy bezpečnostních hrozeb v rámci pražského a brněnského viruslabu.

29. 4. 
Milionový ransomware v Česku

Z výzkumu společnosti Sophos vyplývá, že průměrné náklady na obnovu u českých firem po posledním ransomwarovém útoku v roce 2021 činily 1,4 milionu dolarů. U jednoho procenta firem dokonce i přes 13,5 milionu dolarů.

Více píšeme na Computerworldu.

25. 4. 
Elon Musk kupuje Twitter

Představenstvo Twitteru oznámilo, že s Muskem dospělo k dohodě na prodeji všech akcií firmy po 54,2 USD za kus. Celkem by tak měl americký podnikatel zaplatit asi 44 miliard dolarů (v přepočtu přibližně bilion českých korun). Transakci ještě musí schválit akcionáři a regulační úřady v USA.

Více píšeme na Lupa.cz.

21. 4. 
Hraní v obchoďáku

V pražském obchodním centru Westfield Chodov se 25. dubna otevře Vodafone PLAYzone Arena, multifunkční esportové centrum rozkládající se na více než 1000 m2. V něm mohou návštěvníci nejen z řad fanoušků esportů sledovat soutěže přímo u baru, zahrát si na téměř 60 herních počítačích nebo si vyzkoušet herní simulátory a virtuální realitu.

21. 4. 
Seznam znefukčněných domén .CZ

Správce národní domény CZ.NIC začal zveřejňovat znefunkčněné CZ domény. Důvodem jsou nesprávné údaje o držiteli jména domény, rozhodnutí orgánů činných v trestním řízení nebo soudu či na základě článku 17 pravidel registrace jmen domén.

Na stránce se seznamem aktuálně znefunkčněných domén s koncovkou .CZ je nyní necelých 800 záznamů. Drtivá většina zveřejněných domén je v karanténě před zrušením z důvodu nesprávných údajů držitele/nesdělení zástupce.

20. 4. 
Česko pod DDoS útoky

Na řadu českých webů v uplynulých hodinách mířily DDoS útoky. Na svém twitterovém účtu před nimi varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad ale zatím neeviduje žádné závažné dopady.

Potíže dopoledne hlásily České dráhy, kterým kvůli útoku na web a prodejní kanály nefungovaly některé aplikace. 

Detaily o útocích NÚKIB nezveřejnil, v souvislosti s DDoS jen odkazuje na svá doporučení týkající se preventivních opatření v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Více píše Lupa.cz.

11. 4. 
Atlassian mimo provoz už skoro celý týden

Od 5. dubna jsou mimo provoz webové služby Atlassianu, jako třeba Jira. Firma několikrát denně ubezpečuje své zákazníky, že na opravě výpadku usilovně pracuje 24x7.

V přímém přenosu tak firemní zákazníci Atlassianu sledují, jaká může mít rizika přechod na plně cloudové služby. Akcie Atlassianu spadly za posledních pět dní o víc než 11 procent.

7. 4. 
Experimenty s 5G v Ostravě

Sdružení Cesnet spolupracuje s Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava (VŠB-TUO) na využití milimetrových vln (mmW) mobilních sítí páté generace 5G NR za účelem provedení unikátních experimentů s přenosy videa s nízkolatenční kompresí nebo bez komprese. VŠB-TUO se tak stala první lokalitou v České republice, kde byly s přispěním sdružení CESNET mmW nasazeny. 

Pracovní skupina výzkumníků experimentuje s přenosy videa v oblastech virtuální reality v pseudoreálném či reálném čase v prostředí, kde jsou extrémní nároky na přenosy a zároveň je potřebná mobilita zařízení. Po celou dobu přenosu je nutné zajistit garantovanou rychlost řádově v gigabitech za sekundu, čehož lze v unikátním experimentálním prostředí národní infrastruktury CESNET a mmW 5G kampusové sítě VŠB-TUO dosáhnout.

30. 3. 
Úspěchy na ČVÚT

Podle žebříčku nejlepších institucí v oblasti informatiky (Computer Science) patří počítačoví vědci z ČVUT vyučující na Fakultě elektrotechnické ve vybraných oborech mezi evropskou špičku. V oblasti počítačového vidění (Computer Vision) se v hodnocení vědeckých výsledků řadí výzkumníci z FEL ČVUT v období 2018 až 2021 mezi čtyři nejlepší evropská pracoviště. 

Dobré výsledky počítačoví vědci z FEL ČVUT dosahují rovněž v oblasti robotiky, kde se v žebříčku nacházejí na osmém místě v Evropě. V konkurenci nejlepších evropských univerzit se informatici z FEL ČVUT rovněž prosazují v oblasti Economics & Computation, kde jsou na 15. místě a v umělé inteligenci na 34. místě.

Podle mezinárodního žebříčku Research.com, který vyhodnocuje úspěšnost informatiků na základě jejich H-indexu, citací a počtu dokumentů shromážděných do 6. prosince 2021, je nejlépe hodnoceným českým informatikem prof. Jiří Matas z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT.

28. 3. 
Czech POINT
Czech Point slaví

Před 15 lety na Úřadu městské části Praha 13 byl 28. 3. 2007 spuštěn první Czech Point. Pilotní projekt, který na začátku umožňoval pouze výpis z katastru, živnostenského a obchodního rejstříku, se z jediného úřadu během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má Czech Point přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 68 zastupitelských úřadech v zahraničí. Každoročně si přes tento systém občané pořídí přes dva miliony výpisů.

K nejvyužívanějším službám Czech Pointu patří výpis z rejstříků trestů (40 % všech úkonů za celou dobu existence Czech Point), s odstupem výpis z katastru nemovitostí (16 %) a obchodního rejstříku (11 %). Následují konverze dokumentů z elektronické do listinné podoby (10 %) a naopak (9 %), výpisy z Centrálního registru řidičů (4 %), úkony týkající se Informačního systému datových schránek (3 %) a výpisy z živnostenského rejstříku (3 %). Vyplývá to z informací společnosti Newps, která Czech Point provozuje od roku 2008.

21. 3. 
Hybridní práce zvedla intenzitu tisku

Nový firemní průzkum zadaný společností Epson zjistil, že přibližně 89 % vedoucích pracovníků IT oddělení zaznamenalo růst nákladů na tisk za posledních 12 až 18 měsíců. Zaměstnanci utratili podstatné částky za inkoustové kazety v důsledku nákupu běžně dostupných tiskáren určených pro domácí použití (70 %) a nerozlišovali mezi tiskem pro firemní a osobní potřeby, za což nesly náklady organizace (71 %).

Více než třetina respondentů (38 %) také uvádí, že tiskárny byly vystaveny velkému náporu v klíčových okamžicích, kdy lidé po příchodu do práce tiskly uložené dokumenty. A 64 % respondentů uvádí, že zaznamenali nárůst počtu zaměstnanců pracujících přesčas kvůli výpadkům tiskáren.

17. 3. 
T-Mobile a Vodafone budou společně stavět

Dva operátoři - T-Mobile a Vodafone postaví společně optické internetové přípojky pro milion domácností, kromě dohody na společné výstavbě se shodli i na vzájemném zpřístupnění infrastruktury. 

Nová optická síť by měla do domácností dovést internet s rychlostí 1 Gbps. Součástí dohody je i vzájemné zpřístupnění části už vybudovaných přípojek na území různých měst včetně Prahy a Brna. 

Spolupráce při budování infrastruktury podle operátorů znamená i šetrnější přístup k životnímu prostředí a menší zásahy do života lidí. Bude potřeba méně výkopových i stavebních prací, zkrátí se celkový čas výstavby.

15. 3. 
Intel bude vyrábět čipy v Německu

Intel chce v německém Magdeburgu vybudovat dvě první továrny na výrobu polovodičů svého druhu. Plánování bude zahájeno okamžitě, výstavba by měla začít v první polovině roku 2023 a spuštění výroby je plánováno na rok 2027, pokud to schválí Evropská komise.

Více o plánech na intelovskou expanzi v Evropě píšeme na Computerworldu.

8. 3. 
Důležité informace v ukrajinštině

Server Podnikatel.cz, který patří do stejného vydavatelství jako CIO BW, vydává některé z článků i v ukrajinštině. Jde především o návodné články určené prioritně uprchlíkům. O vysokou úroveň překladů se stará rodilá mluvčí.

3. 3. 
Vzniká Sbírka IT, pomoz i Ty UA

V rámci nové iniciativy Tech Resistance vznikla Sbírka ITy pro Ukrajinu. Za podpory partnerů se vybírají notebooky, tablety, telefony a další elektronika na pět sběrných místech s ambicí tuto síť rozšířit. Repasované přístroje poputují přes Migrační konsorcium k těm, kteří utekli před konfliktem ze země, aby mohli zůstat ve spojení s domovem i mezi sebou navzájem, lépe našli práci a nastartovali nový život. Vybraná část sbírky putuje přímo na Ukrajinu, aby pomohla vytvořit technologické zázemí.

Více o sbírce píšeme na Computerworldu.

2. 3. 
Třicáté narozeniny Minervy

V červnu to bude přesně třicet let, kdy byla založena společnost Minerva. Ta se specializuje na IT projekty ve výrobních společnostech. Navíc působí na projektech i v roli poradce efektivního navržení podnikových procesů v daném odvětví, nasazení správných technologií a podpory konkurenceschopnosti konkrétního zákazníka. 

 Zákaznickou bázi tvoří úspěšné výrobní podniky z odvětví automobilového průmyslu a příslušenství, strojírenství a zpracování kovů, výroby potravin a nápojů a jejich distribuce, farmacie, lehké chemie, plastikářství, zdravotnické výroby, výroby vybraných druhů spotřebního zboží, výroby produktů ze dřeva, elektroniky a elektrotechniky.

2. 3. 
Solitea zase na nákupech

Solitea získala 100% podíl ve společnosti Techniserv IT. „Akvizice společnosti Techniserv IT je pro nás důležitá nejen pro navýšení tržního podílu, ale hlavně kvůli vzájemným synergiím v oblasti řešení pro státní správu,“ uvedl Martin Cígler, předseda představenstva společnosti Solitea. 

1. 3. 
Dezinformační weby blokují i operátoři

Čeští mobilní operátoři sdružení v APMS vyhověli výzvě vlády České republiky a Národního centra kybernetických operací a připojí se k opatřením zamezujícím šíření ruské propagandy v kybernetickém prostoru České republiky.

Výzva příslušných státních orgánů zdůrazňuje mimořádnost a naléhavost situace v podobě probíhající agrese ozbrojených sil Ruské federace na území Ukrajiny. Hrozbu ohrožení národní bezpečnosti České republiky představuje šíření nepravdivých a zavádějících informací, které slouží agresorovi k obelhávání a manipulování obyvatel České republiky s cílem ospravedlnit a schvalovat aktuální agresi proti Ukrajině. Nadále proto nebude z mobilních sítí členů APMS možné přistupovat na následující internetové adresy:

  • cz.sputniknews.com
  • Cz24.news
  • Nwoo.org
  • Slovanskenebe.com
  • Svobodnenoviny.eu
  • Zvedavec.org

Přístup na další internetové adresy uvedené ve výzvě, které jsou umístěné v doméně .CZ, je již omezen správcem české národní domény – sdružením CZ.NIC.

25. 2. 
Zablokované dezinformační weby

Sdružení CZ.NIC blokuje vybrané dezinformační weby, které ohrožují naši národní bezpečnost. Tento zcela mimořádný krok je reakcí na vojenský útok armády Ruské federace proti svrchované Ukrajině a dezinformační kampaň, která ho provázela a stále provází.

"Agrese Ruské federace vůči Ukrajině dlouhodobě doprovází dezinformační kampaň v řadě internetových médií, která využívají českou národní doménu. Protože se tyto informace cíleně nezakládají na pravdě a prokazatelně podněcují k šíření vykonstruovaných fám, sdělení a nestability ve společnosti, rozhodli jsme se po konzultacích s nejvyššími představiteli státu tato výrazná dezinformační internetová média zablokovat,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Kvůli technologickému designu protokolu DNS bude nějaký čas trvat, než se změna projeví ve všech sítích.

V tuto chvíli se jedná o weby: Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz, Skrytapravda.cz.

21. 2. 
ČSOB budova NHQ
Velké české banky se zbavují technologie Huawei, píše E15

Tuzemské bankovní domy se postupně zbavují technologií čínské společnosti Huawei. Deník E15 uvedl, že se finanční domy bojí krádeže dat. Například v ČSOB podle deníku už není možné se s novými telefony značky Huawei přihlásit k firemnímu obsahu, tedy například ke služebnímu e-mailu.

18. 2. 
Amazon cloud v Praze

Amazon Web Services dokončil prvních 16 Local Zones v USA a postupně je spouští i v dalších 32 metropolitních oblastech v 26 zemích včetně Prahy. Pomocí Local Zones mají zákazníci mimo USA možnost splnit požadavky na rezidenci dat v regulovaných odvětvích, jako zdravotnictví, finanční služby nebo státní správa.

Lokální zóna v Praze má umožnit českým zákazníkům splnit datové předpisy, a zároveň zlepšit kvalitu služeb poskytovaných v reálném čase. AWS Local Zones jsou určeny ke spouštění aplikací, které vyžadují latenci v řádu jednotek milisekund pro případy, jako je gaming v reálném čase, hybridní migrace, tvorba mediálního a zábavního obsahu, živé streamování videa, technické simulace či AR/VR.