Současná Evropská komise ale způsobila značnou nejistotu, protože přišla s návrhy na změny v některých z těchto regulací v rámci tzv.Omnibus balíčku. Ten si klade za cíl snížit administrativní zátěž firem o 25 %, u malých a středních podniků až o 35 %. V oblasti ESG chce Komise reportovací povinnosti v první řadě oddálit a dále zjednodušit a zúžit okruh společností, na které by se vztahovaly.
Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z CIOtrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.
AKTUALIZACE PO UZÁVĚRCE
Nyní ale EU povolila zmírnit tempo, když evropským legislativním procesem prošel odklad povinného reportingu o dva roky. Diskutuje se i o zúžení okruhu společností, na které by se reporting vztahoval. Ve hře jsou varianty, aby v druhé vlně povinně reportovaly jen firmy s 500+ či 1000+ zaměstnanci, tedy násobně víc než dosud stanovaných 250+. Do října 2025 má být také předložen návrh zjednodušení standardů pro reporting známých jako ESRS. Na druhou stranu se neočekává úplné odstranění požadavku na externí ověřování ESG výkazů – navrhuje se odstranění detailního ověřování, ale s omezeným ověřováním (kontrola procesu) se nadále počítá.
Jde ale pouze o návrh a hranice se může nakonec stanovit i jinde – třeba na 750 či 500 zaměstnanců. Mezi další klíčové navrhované změny patří odstranění požadavku na ověřování v rámci přiměřené jistoty a zrušení plánu vytvoření specifických odvětvových standardů.
Zachována naopak zůstala analýza dvojí významnosti (materiality), tj. vyhodnocení finanční i dopadové významnosti v rámci rizik, dopadů a příležitostí spojených s aspekty udržitelnosti.
Tyto komplexnější návrhy budou v evropském legislativním procesu mnohem déle, jelikož musejí projít připomínkováním Evropského parlamentu a Rady. Očekává se, že tento proces bude trvat šest až devět měsíců. Pak ještě bude čas na transpozici do národních legislativ. V Česku i některých jiných státech EU panuje i další nejistota spojená s tím, že druhá vlna reportujících společností ještě nebyla zanesena do zákona o účetnictví.
Rozpočtový výbor prozatím navrhl změnit novelu zákona o účetnictví tak, že přidal podmínku překročení průměrného počtu zaměstnanců nad 1 000. Novela se bude v dalších měsících dále projednávat.
Pište pro CIOtrends

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIOtrends?
Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz
ESG jako strategická výhoda? S dobrým IT ano
Případný odklad či jiné zmírnění regulací nezpůsobí úplný odklon od ESG. Některé firmy totiž vytvářejí ESG strategie a zprávy o udržitelnosti dobrovolně, neboť vědí, že tím posilují svou odolnost i reputaci. Po jiných podnicích to vyžadují investoři, banky, poskytovatelé dotací či obchodní partneři.
Ostatní společnosti by odklad povinného reportingu měly využít jako příležitost, jak si vše v klidu vyzkoušet nanečisto a jak agendu ESG uchopit ještě strategičtěji, aby přinesla co největší benefity. Za tímto účelem je třeba zapojit do celé věci i IT oddělení.
Kvalitní řízení ESG vyžaduje velké množství dat, jejich validaci, auditovatelnost a pravidelný reporting. Mnohé organizace s tím nemají zkušenosti, a právě IT a další technologie rozhodnou o tom, zda se ESG stane strategickou výhodou, nebo jen administrativní zátěží.
Odklad by poskytl čas na automatizaci sběru a zpracování dat i na nastavení promyšlenějších ESG cílů. IT zde hraje zásadní roli – může pomoci s integrací ESG metrik do dosavadních systémů s využitím AI pro analýzu dat či s nasazením digitálních dvojčat a blockchainu pro kontrolu a analýzu rizik v rámci dodavatelského řetězce.

AI poslouží mj. při vytváření scénářů vývoje emisí skleníkových plynů, prediktivních modelů pro lepší hodnocení klimatických rizik, ale i při optimalizaci provozu. Díky decentralizované a neměnné povaze blockchainu zase mohou firmy přesně monitorovat uhlíkovou stopu svých dodavatelských řetězců, a zajistit tak ekologičtější původ surovin.
Digitální dvojčata umožňují simulovat dopady různých strategií na reálné provozy, identifikovat slabá místa a optimalizovat procesy ještě před jejich implementací. Tímto způsobem lze minimalizovat chyby a zlepšit efektivitu, což vede k optimalizaci spotřeby energie a snížení emisí.
Redukci emisí napomáhá i přechod podniků na cloudová řešení, která zvýší energetickou účinnost a sníží potřebu hardwaru. Stejně tak je pozitivní, že mnoho datových center postupně přechází na obnovitelnou energii nebo zavádí využívání odpadního tepla, které při provozování těchto center vzniká.
V programování se zase začíná prosazovat udržitelné kódování (green code), jež vytváří algoritmy s minimální spotřebou energie. Pomoci může také rozšíření principů cirkulární ekonomiky – tedy opětovné využívání a recyklace materiálů a produktů včetně počítačů a dalších elektronických zařízení, jejichž výroba vyžaduje hodně vzácných kovů a materiálů.
ESG jako příspěvek k digitální transformaci
V počátcích příprav na ESG reporting využívá mnoho společností klasické Excely. V dalších letech je však dobré propojit týmy udržitelnosti s IT týmy a zamyslet se nad sofistikovanějším nástrojem, který pomůže například s výpočtem uhlíkové stopy, automatizací reportingu a chytrým řízením a vyhodnocováním strategie udržitelnosti.
Na trhu jsou různá řešení od stabilních hráčů, jako jsou SAP, Microsoft, Oracle, Salesforce, případně je možné pozorovat vznik startupových řešení. Volba nejvhodnějšího nástroje závisí na velikosti a potřebách firmy a její enterprise architektuře.
Sečteno, podtrženo: ESG se dotýká všech částí byznysu, takže ESG strategie by měla být vždy integrována do celofiremní strategie a transformace. ESG tedy může být dalším důvodem a příspěvkem ke komplexnější digitální transformaci, a tím celkovému pozvednutí podniku na vyšší úroveň. CIOs tak mají v rukou klíč k tomu, jak ESG proměnit z pouhé povinnosti na akcelerátor pokroku a konkurenční výhodu.
Autorka je ESG expertka, KPMG
Článek vyšel v magazínu CIOtrends 2/2025.
CIOtrends si můžete objednat i jako klasický časopis (v tištěné i v digitální podobně) Věnujeme se nejnovějším technologiím a efektivnímu řízení podnikové informatiky. Přinášíme nové ekonomické trendy a analýzy a zejména praktické informace z oblasti podnikového IT se zaměřením na obchodní a podnikatelské přínosy informačních technologií. Nabízíme možná řešení problémů spojených s podnikovým IT v období omezených rozpočtů. Naší cílovou skupinou je vyšší management ze všech odvětví ekonomiky.
Chcete si článek přečíst celý?
Tento článek je součástí exkluzivního obsahu pouze pro odběratele našeho newsletteru.
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám do mailu pošleme odkaz na celý článek.