;

Aktualizováno: Po zmírnění ESG regulace máte čas na automatizaci

19. 5. 2025
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Autor: CIO.cz s využitím DALL-E
Pravděpodobný odklad a změkčení povinného ESG reportingu neznamená, že agenda udržitelnosti padá pod stůl. Zvítězí podniky, které čas navíc využijí k přípravám a většímu zapojení sofistikovanějších technologií – speciálních softwarů, AI, blockchainu, digitálních dvojčat či cloudů.

Současná Evropská komise ale způsobila značnou nejistotu, protože přišla s návrhy na změny v některých z těchto regulací v rámci tzv.Omnibus balíčku. Ten si klade za cíl snížit administrativní zátěž firem o 25 %, u malých a středních podniků až o 35 %. V oblasti ESG chce Komise reportovací povinnosti v první řadě oddálit a dále zjednodušit a zúžit okruh společností, na které by se vztahovaly.  

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z CIOtrends? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

AKTUALIZACE PO UZÁVĚRCE

Nyní ale EU povolila zmírnit tempo, když evropským legislativním procesem prošel odklad povinného reportingu o dva roky. Diskutuje se i o zúžení okruhu společností, na které by se reporting vztahoval. Ve hře jsou varianty, aby v druhé vlně povinně reportovaly jen firmy s 500+ či 1000+ zaměstnanci, tedy násobně víc než dosud stanovaných 250+. Do října 2025 má být také předložen návrh zjednodušení standardů pro reporting známých jako ESRS. Na druhou stranu se neočekává úplné odstranění požadavku na externí ověřování ESG výkazů – navrhuje se odstranění detailního ověřování, ale s omezeným ověřováním (kontrola procesu) se nadále počítá.

Jde ale pouze o návrh a hranice se může nakonec stanovit i jinde – třeba na 750 či 500 zaměstnanců. Mezi další klíčové navrhované změny patří odstranění požadavku na ověřování v rámci přiměřené jistoty a zrušení plánu vytvoření specifických odvětvových standardů. 

Zachována naopak zůstala analýza dvojí významnosti (materiality), tj. vyhodnocení finanční i dopadové významnosti v rámci rizik, dopadů a příležitostí spojených s aspekty udržitelnosti.

Tyto komplexnější návrhy budou v evropském legislativním procesu mnohem déle, jelikož musejí projít připomínkováním Evropského parlamentu a Rady. Očekává se, že tento proces bude trvat šest až devět měsíců. Pak ještě bude čas na transpozici do národních legislativ. V Česku i některých jiných státech EU panuje i další nejistota spojená s tím, že druhá vlna reportujících společností ještě nebyla zanesena do zákona o účetnictví. 

Rozpočtový výbor prozatím navrhl změnit novelu zákona o účetnictví tak, že přidal podmínku překročení průměrného počtu zaměstnanců nad 1 000. Novela se bude v dalších měsících dále projednávat.

Cyber25

Pište pro CIOtrends

 

Máte dobré nápady, máte co říct? Chcete se podělit o své znalosti se čtenáři CIOtrends?

Je tu ideální příležitost. V redakci neustále hledáme externí autory, kteří rozšíří náš záběr. Nabízíme možnost publikací zajímavých článků nejen na webu, ale také v našem tištěném magazínu. Pokud máte zájem, ozvěte se šéfredaktorovi na e-mail: radan.dolejs@iinfo.cz

ESG jako strategická výhoda? S dobrým IT ano

Případný odklad či jiné zmírnění regulací nezpůsobí úplný odklon od ESG. Některé firmy totiž vytvářejí ESG strategie a zprávy o udržitelnosti dobrovolně, neboť vědí, že tím posilují svou odolnost i reputaci. Po jiných podnicích to vyžadují investoři, banky, poskytovatelé dotací či obchodní partneři. 

Ostatní společnosti by odklad povinného reportingu měly využít jako příležitost, jak si vše v klidu vyzkoušet nanečisto a jak agendu ESG uchopit ještě strategičtěji, aby přinesla co největší benefity. Za tímto účelem je třeba zapojit do celé věci i IT oddělení.